Čištění štětců

Jaký je nejlepší způsob čištění štětců? Je pravdou, že existuje několik různých způsobů jak štětce umýt a vyčistit. Techniky čištění jsou různé, podle toho jaké médium používáte a zda malujete olejem, akrylem nebo akvarelem. Rovněž záleží na tom, zda chcete štětce vyčistit pro jejich trvalejší uložení nebo pokud chcete pokračovat následující den v práci. Stručně řečeno je mnoho způsobů jak k čištění přistupovat a určitě časem najdete vlastní postup, který vám bude nejvíce vyhovovat. Hlavní věc, kterou je třeba si uvědomit je, že čištění štětců je především důležitou investicí jak svého času, tak i peněz. Čím více se o své nástroje staráte, tím lépe vám budou sloužit a prodloužíte jejich trvanlivost.

Akvarelové štětce

Čištění akvarelových štětců je snadné! Můžete je držet pod vodovodním kohoutkem a nechat je propláchnout proudem vlažné vody. Silně znečištěné štětce můžete dočistit ještě mýdlovou vodou. Uchopte mýdlo do ruky a štětcem po něm jemně několikrát přejeďte tam a zpět. Poté vytlačte vodu z vlasů štětce a vytvarujte je do původního tvaru. Skladujte ve svislé poloze vlasem nahoru.

Akrylové štětce

Musíte zajistit čištění akrylových štětců mezi každým použitím. Pokud tak neučiníte, umožníte akrylové barvě ztvrdnout na štětinách nebo vlasech a štětce budou nepoužitelné. Obecně platí, že je doporučené používat pro malbu akrylem štětce se syntetickým vlasem, protože odolávají více opotřebení a od akrylové barvy se čistí snadněji. V žádném případě nesmíte nechat zaschnout akrylovou barvu na štětci, neboť je to opravdu těžké dostat barvu z vlasů ven. Uchopte suchý hadřík nebo kuchyňskou papírovou utěrku a odstraňte přebytečnou barvu ze štětce. Tím bude proces čištění rychlejší a jednodušší. Štětec důkladně oplachujte pod tekoucí vlažnou vodou a zároveň vytírejte štětiny o vaši dlaň, dokud nebude proudit ze štětce čistá voda bez zabarvení. Můžete použít mýdlo k urychlení tohoto procesu.

Olejové štětce

Čištění štětců od olejových barev začneme tím, že odstraníme z vlasů přebytečnou barvu. Můžeme jí vymačkat suchým hadříkem nebo papírovou utěrkou. Poté je nutné vlasy štětce vyprat v terpentýnu, nebo v jiném vhodném ředidle olejových barev a opět vysušit suchou utěrkou.

Pokud chcete štětce v nejbližší době použít, není nutné dále štětce čistit. Vezměte potravinovou fólii a zabalte do ní vlasy štětců tak, aby se zabránilo přístupu vzduchu ke štětinám nebo vlasům. Takto zabalené štětce vydrží několik hodin i dní a můžete je pak po rozbalení nadále používat ve vaší práci. Štětce rovněž můžete nechat do následujícího pracovního dne ponořené v mýdlové vodě.

V případě, že chcete štětce uložit na delší dobu, je nutné je dočistit v mýdlové vodě. Pod proudem vlažné vody uchopte štětec a mýdlo. Štětci přejíždějte po povrchu mýdla jako byste malovali, dokud se nezačne uvolňovat barva z vlasů. Proces opakujte do té doby, než ze štětců začne téci čistá voda bez znečištění od barev. Poté vytlačte vodu z vlasů štětce a vytvarujte je do původního tvaru. Skladujte ve svislé poloze vlasem nahoru.