Jak si vybrat vhodný štětec?

Byly jste někdy v situaci, že se nedokážete jednoznačně rozhodnout jaký štětec si z široké nabídky vybrat pro vaší práci? Tento krátký návod je tu, aby vám rozhodování usnadnil a vysvětlil dle jakého kritéria si ty pravé štětce vybírat. Štětce dělíme na dvě základní skupiny dle druhu vlasu na syntetické a přírodní.

Druhy vlasů

Štětce s přírodním vlasem (Vepřová štětina, Sobol, Sibiřská veverka apod.)

Tyto štětce představují tradiční nezastupitelnou skupinu, která je používána umělci od nepaměti. Přírodní vlas bývá poněkud dražší a odolává méně opotřebení než štětce syntetické.

Štětce se syntetickým vlasem (Syntetická štětina, Nylon apod.)

Syntetické štětce jsou v podstatě náhražka vlasů přírodních. Vynikají především příznivější cenou
a jsou odolnější proti opotřebení vlasu. Další podskupinou jsou pak vlasy kombinované, které si berou to nejlepší z obou skupin

Výběr dle malířských technik

Při výběru konkrétního štětce je doporučeno vycházet z toho jakou technikou hodláme malovat. Nabídka štětců Rosemary je zaměřena na olejomalbu, akryl a akvarel. Obecně lze konstatovat, že štětce pro olejomalbu jsou zároveň vhodné i pro techniku akrylem. Nicméně lze pro olejomalbu využívat i štětce určené pro akvarel. Vše si vysvětlíme v následujících řádcích.

Olejomalba

Je všeobecně zažité, že pro olejomalbu a akryl jsou nejvhodnější štětinové štětce, a to jak přírodní, tak syntetické. Nicméně při výběru je rovněž nutné zohlednit především techniku malby, kterou budete používat. Pokud chcete vykrývat velké plochy hustou olejovou barvou (např. pozadí obrazu) jsou štětinové štětce skutečně nejvhodnější volbou (ULTIMATE BRISTLE, IVORY, CHUNGKING BRISTLE). Pokud pracujete na detailnější malbě s méně patrnou štětcovou stopou, budete potřebovat štětce s jemnějším vlasem (ECLIPSE, EVERGREEN, ČERVENÝ SOBOL). V případě, že potřebujete vypracovat ty nejdrobnější detaily a jemné barevné přechody, zvolte štětce vhodné i pro akvarel (ČERVENÝ SOBOL, VEVERKA).

Akryl

Akrylové barvy ředíme vodou proto je nutné mít štětce, které utáhnou hustší barvu a zároveň mají dobrou retenci barvy a pojmou dostatečné množství kapaliny. (SHIRAZ, ECLIPSE, ČERVENÝ SOBOL). Syntetické štětce mají větší odolnost proti otěru a celkovému opotřebení vlasů.

Akvarel

Pro tuto techniku jsou nejvhodnější štětce s jemným přírodním a syntetickým vlasem, které zároveň pojmou dostatečné množství kapaliny. (VEVERKA, ČERVENÝ SOBOL, JAPONSKÉ)

Tento krátký návod si klade za cíl pomoci vám s prvotním rozhodováním, kterou řadu štětců si zakoupit. Nicméně nejlepší rádce je vlastní zkušenost. Proto doporučujeme zakoupit si od každého druhu jeden nebo dva štětce a sami v praxi uvidíte, který vlas a řada vám osobně vyhovuje nejvíce. Zjistíte, že lze úspěšně využít štětec určený primárně pro akvarel i v olejomalbě a naopak. Vše vychází z konkrétních potřeb, které umělec v daný okamžik má pro svou práci.